Wachlarz Ganna
Jedna z metod Williama D. Ganna zakładająca istnienie równowagi Między upływem czasu a zmianami cen. Owa równowaga ma miejsce, gdy ceny rosną lub spadają pod kątem 45 stopni w stosunku do osi czasu. Poza tą podstawową relacją, Gann określił jeszcze inne istotne kąty.
Wahania kursu
Kursy na sesji mogą się zmieniać w stosunku do kursów odniesienia tylko w ramach wyznaczonych widełek.
Waluta bazowa
Pierwsza waluta w kwotowanej parze, w niej podawana jest nominalna wartość kontraktu, którego odpowiedni procent po przeliczeniu na złotówki, jest blokowany pod depozyt.
Waluta depozytowa
Waluta, w której prowadzony jest rachunek (przyjmowane wpłaty i rozliczane transakcje).
Waluta kwotowana
Druga waluta w kwotowanej parze, w niej podawana jest cena danego instrumentu oraz obliczany wynik z transakcji (ewentualnie przeliczany na złotówki po bieżącym kursie).
Warset
System informatyczny, który obsługiwał Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie od 17 listopada 2000 roku do 12 kwietnia 2013 roku.
Wartość Czasowa Opcji
Różnica pomiędzy ceną opcji a wartością wewnętrzną (intrinsic value). Wartość (Time Value) ta zmniejsza się wprost proporcjonalnie do czasu pozostałego do wykonania opcji.
Wartość dodana
Suma zysku zatrzymanego, dywidendy, podatków, odsetek, opłat leasingowych, amortyzacji, czynszów i płac.
Wartość firmy z konsolidacji
Dodatnia różnica między wartością nabycia akcji (udziałów) jednostki a ich wartością w kapitale własnym.
Wartość Księgowa Na Akcję
Wskaźnik (ang. Book Value Per Share) prezentujący wartość księgową przypadającą na jedną akcję. Jest jednym z czynników służących do określenia czy spółka jest niedowartościowana.Jest to wskaźnik wspomagający i samodzielnie nie powinien służyć do podejmowania decyzji o wejściu w inwestycję, gdyż daje bardzo wąski pogląd na sytuację w firmie.
Wartość Przepływów Finansowych Na Akcję
Miara (ang. Cash Earnings Per Share) efektywności finansowej przedsiębiorstwa określana jako iloraz sumy przepływów pieniężnych i liczby akcji. Z reguły jako sumę przepływów pieniężnych określa się sumę zysku netto oraz amortyzacji.
Wartość rezydualna
Wartość dochodów generowanych przez przedsiębiorstwo w latach następujących po okresie prognozy wolnych przepływów pieniężnych.
Wartość Wewnętrzna
Różnica (ang. Intrinsic Value) pomiędzy ceną instrumentu bazowego a ceną wykonania dla opcji call lub róznica pomiędzy ceną wykonania a ceną instrumentu bazowego dla opcji put.
Wartości niematerialne i prawne
Nabyte przez jednostkę prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, a w szczególności prawo użytkowania wieczystego gruntu, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawa autorskie, prawa do projektów, wynalazków, patentów, znaków towarowych, licencji oraz programy komputerowe o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, przeznaczone na własne potrzeby jednostki lub do oddania do używania na podstawie umowy najmu, ponadto zalicza się tu: koszty organizacji poniesione przy założeniu lub późniejszym rozszerzeniu spółki akcyjnej, wartość firmy oraz koszty zakończonych prac rozwojowych.
Weighted Average Cost of Capital
Koszt kapitału wykorzystywanego przez przedsiębiorstwo mierzony średnią ważoną kosztów poszczególnych składników w kapitale całkowitym.
Weksel
Papier wartościowy, sformalizowany dokument, który powinien zostać sporządzony według zasad określonych w ustawie Prawo wekslowe, występuje w obrocie w dwóch postaciach: jako weksel własny i trasowany, głównym zobowiązanym z weksla własnego jest jego wystawca, wystawca weksla trasowanego poleca w nim zapłatę sumy wekslowej innej osobie, zwanej trasatem, która staje się dłużnikiem wekslowym po złożeniu podpisu na wekslu jako tzw. akceptant, przeniesienie weksla następuje przez indos.
Williams Accumulation/Distribution
Wskaźnik akumulacja/dystrybucja Williamsa stara się określić czy na rynku trwa właśnie akumulacja, czy tez dystrybucja.
Podstawowa analiza zakłada poszukiwanie dywergencji. Pojawienie się negatywnych dywergencji na wykresie wskaźnika jest sygnałem sprzedaży, zaś wystąpienie dywergencji pozytywnych sygnałem kupna.
Williams' %R
%R Williamsa należy do wskaźników momentum. Mierzy poziom wykupienia i wyprzedania rynku. Cechą wskaźnika, jest to, że sprawdza się dobrze w przypadku trendu bocznego. W silnych trendach wzrostowych lub spadkowych dosyć szybko osiąga skrajne stany i przebywa odpowiednio w paśmie wykupienia lub wyprzedania. Wtedy jedyną informację jaką można wywnioskować z jego zachowania jest to, że nadal trwa trend wzrostowy lub spadkowy.
WIN
Zlecenie bez daty ważności "ważne do pierwszego wykonania".
WMIN
Zlecenie z warunkiem minimalnej wielkości wykonania.
Wprowadzający
Właściciel papierów wartościowych składający wniosek o dopuszczenie tych papierów do obrotu publicznego.
Wskaźnik Altmana
Tak zwany Z-score, służy do przewidywania trudności finansowych lub nawet bankructwa przedsiębiorstw, łączy tradycyjną analizę wskaźników finansowych z metodą statystyczną zwaną wielowymiarową analizą dyskryminacji.
Wskaźnik ogólnego zadłużenia
Iloraz zobowiązań i wartości aktywów.
Wskaźnik Płynności Bieżącej
Wskaźnik płynności bieżącej (ang. Current Ratio), określa, ile razy aktywa bieżące będące w dyspozycji przedsiębiorstwa pokrywają jego bieżące zobowiązania, iloraz majątku obrotowego i sumy: zobowiązań krótkoterminowych i funduszy specjalnych, rezerw, rozliczeń międzyokresowych biernych i przychodów przyszłych okresów.
Wskaźnik rentowności brutto
Iloraz zysku brutto i przychodów ze sprzedaży.
Wskaźnik Rentowności Sprzedaży
Stopa zysku netto, obliczana jako iloraz zysku netto i przychodów (Net Profit Margin, Return On Sales). Określa zdolność firmy do generowania zysków.
Wskaźnik Ściągalności Należności
Jest to iloraz należności z tytułu dostaw i średniego dziennego przychodu (ang. Average Collection Period). Wskaźnik pokazuje ile dni średnio firma czeka na zapłatę należności przez odbiorców, wysoki wskaźnik mówi o nie wywiązywaniu się odbiorców firmy a więc, że przedsiębiorstwo finansuje swoich odbiorców.
Wskaźnik Szybki Płynności
Wskaźnik podwyższonej płynności (ang. Quick Ratio), iloraz majątku obrotowego pomniejszonego o zapasy i sumy: zobowiązań krótkoterminowych i funduszy specjalnych, rezerw, rozliczeń międzyokresowych biernych i przychodów przyszłych okresów.
Wskaźnik udziału kapitału własnego w finansowaniu majątku
Iloraz kapitału własnego i wartości aktywów.
Wskaźnik/Współczynnik Konwersji
Termin odnoszący się do obligacji zamiennych na akcje, oznacza liczbę akcji jaką otrzymuje inwestor za jedną obligację, może być wyrażona na obligację lub na par value obligacji (cena emisyjna, zwykle 100 zł / $100).
Współczynnik Beta
Jest to miara ryzyka inwestycji w relacji do całego rynku, beta większa od 1 oznacza, że instrument jest bardziej ryzykowny od rynku, beta mniejsza od 1 oznacza mniejsze ryzyko inwestycyjne, akcje o beta=1 zachowują się tak samo jak indeks.
WUA
Zlecenie bez daty ważności "wykonaj lub anuluj".
WUJ
Zlecenie z warunkiem wielkości ujawnienia.
Wykup Lewarowany
Zakup przedsiębiorstwa, papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych przy wykorzystaniu środków pieniężnych pochodzących z kredytu bądź pożyczki (ang. Leveraged Buyout).
Wykup Menedżerski
Wykup menedżerski (ang. Management buyout), nabycie firmy przez grupę inwestorów, w której uczestniczą członkowie kierownictwa firmy.
Wymagany depozyt zabezpieczający (forex)
Kwota niezbędna do zawarcia transakcji na danym instrumencie finansowym.
WZA
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy - najwyższy organ władzy w spółce akcyjnej.