Komentarz autora z 2011 roku
Zauważmy, że linia średnia, jest rzeczywiście średnią, ale między dwoma skrajnymi stanami, które osiągnęła cena. Jeśli jeden ze stanów jest wyjątkowo wysoko (nisko) położony i został on utworzony jako wyspa, wtedy zastosowanie techniki wideł staje się mało skuteczne. Ta stosunkowo słaba podbudowa matematyczna doprowadziła do powstania modyfikacji tej techniki, a każde modyfikacje są odbierane przez rynek jako proteza (tak jak fala X w teorii fal Elliottta). Przedłużanie odcinków w metodzie wideł jest krytykowane przez wielu analityków, podobnie jak przedłużanie zasięgu wybicia z kanału. A propos kanału - stosowanie techniki kanału ma wiele wspólnego z techniką wideł cenowych. Technikę liczenia minimalnego zasięgu wybicia z kanału można wyprowadzić z techniki wideł, ale raczej nie odwrotnie. Jednak kanał jest lepiej uzasadniony statystycznie - górna i dolna linia musza być przynajmniej dwa razy potwierdzone. W technice wideł - zamiast potwierdzeń mamy stany skrajne.
Borowski K. "Zastosowanie metody wideł cenowych w analizie technicznej", Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów, Zeszyt Naukowy 84, Warszawa 2007, str. 29 - 38.
Niniejszy materiał, przygotowany przez DM BOŚ S.A. ma charakter wyłącznie informacyjny, prezentowany jest w celach edukacyjnych i nie stanowi porady prawnej oraz nie jest rekomendacją osobistą w ramach świadczenia usługi doradztwa inwestycyjnego zgodnie z przepisami prawa. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.